english polish

Offer

The Mielczarek-Kulak Company offers a variety of services:

  • We repair lightings: lamps, wall lights, chandeliers, caryatides, candelabras, etc.
  • We design and produce stylish and modern lighting for individual customers, as well as churches, embassies, monuments.
  • We do renovations and reconstructions of lighting artworks.

Examples of renovation works

Chandelier delivered by the customer.

Chandelier cleaned and supplemented with missing elements. Ready to be polished.

Chandelier polished and protected against oxidation. Lacquered and partially electrified.

Ready to be collected by the customer.

For over 70 years we have been producing in accordance with traditional methods of artistic crafting, basing on our own and customer’s designs.

Pracownia Mielczarek-Kulak od początków swojego istnienia miała charakter rodzinny. Dewizą firmy jest tworzenie wzorów i wyrobów na najwyższym poziomie artystycznym i technicznym. Wyspecjalizowani pracownicy podejmują się prac trudnych i skomplikowanych w każdym stylu i każdej technice. Wykonujemy metodą tradycyjną głównie w mosiądzu, brązie i krysztale, przedmioty służące do oświetlenia górnego bocznego i podłogowego, lampy wiszące i skomplikowane. Najpierw odlewa się wszystkie elementy, potem rzeźbi je ręcznie, cyzeluje, szlifuje i poleruje, na końcu zaś patynuje lub złoci w zależności od stylu i wymogów wnętrza.

Robimy wspaniałe kopie oświetlenia z epoki bizantyjskiej, gotyku, renesansu, rokoka, klasycyzmu, secesji,art-deco. Nasz plastyk projektuje a wykonujemy nowoczesne oświetlenie. Główne style w naszym oświetleniu to chippendale, empire, Księstwo Warszawskie, Ludwik XIV, XV, XVI.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich, Warszawskich i innych wystawach  przedstawiane były wielokrotnie nowoczesne, estetyczne i wręcz koronkowe wyroby, wyróżniające się starannym wykonaniem. Prawdziwymi mistrzami jesteśmy jednak w odtwarzaniu starych modeli i wzorów. Wyjątkową skrupulatność w kopiowaniu historycznych modeli i solidność ich wykonania sprawiły, że powierzane są nam prace w najcenniejszych zabytkowych wnętrzach. Nasze żyrandole i repliki zdobią wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie. Jeden z żyrandoli znajduje się w sali Canaletta w Zamku – składa się on z 1580 elementów. Nasze żyrandole oświetlają też Pałac Prymasa Polski, Teatr Wielki w Warszawie, Pałac Staszica i Hotel Bristol. Nie można nie wymienić wykonanego oświetlenia do Ratusza w Zamościu oraz repliki starego żyrandola do Muzeum Domu Uphagena. Nasze dzieła posłużyły też do realizacji filmów historycznych: „Westerplatte”, „Lalka”, „Popioły”, „Marysia i Napoleon” oraz wiele innych.

Główne cechy naszych wyrobów to precyzja wykonania, niezwykle wypracowane obróbki cyzelerskie, bardzo wysoki poziom artystyczny każdego jednostkowego elementu i każdego dzieła. W zbiorach i archiwach warsztatu znajduje się dokumentacja ponad 1500 wzorów.

Nasze dzieła zdobyły wiele nagród i wyróżnień, a wśród nich złote medale na ogólnopolskich wystawach w latach 1959, 1964, 1966, 1974,1975, 1978 i 2000 w Pałacu Kultury oraz wyróżnienia na wystawach zagranicznych: w roku 1996 w Monachium, w roku 1961w Mediolanie.